....avagy a VIP tartalmak.
Közhely, de elég zavaros egy közhely, hogy az információ érték. Azért zavaros, mert az interneten ugye "minden" - dehogy minden! - elérhető ingyen.
Vannak-e a birtokodban olyan információk, amelyet nagyon értékesnek tartasz? Kiirod-e ezeket a blogodba? na ugye!
Nekem is vannak, majdnem mindenkinek vannak, csak nem is gondol rá, hogy ezekkel kezdeni kéne valamit.
Milyen fajták lehetnek ezek az információk?
1. Munkahelyi információk. Megtörtént esetek, személyes, közvetlen tapasztalatok egy-egy munkahelyről, cégről, főnökökről. Értékes infok? Kinek értékesek? Van üzleti érzéke? Mennyit ér?
2. Piaci információk. Nagyon értékesek. Ki mit tervez, merre nyomul, mik a fejlesztései, hogy alakul a kereslet és főként: mire lesz szükség 2010-ben? Értékes? Van piaca egy ilyen információnak? Kinek? Mennyiért?
3. Egyéb gazdasági/pénzügyi információk, amelyek között az első helyen a befektetéseink értékét érintő információk. Lásd, mint esettanulmány: ingatlanalapok.
4. Know-how
5. Mi van még értékes üzleti információ?
Hogyan lehet megvalósitani ezeknek az értékes információknak a "kereskedelmét"?
Ha valaki megtud valamit (megveszi az információt) joga van-e azt továbbadni, és milyen feltételekkel?
Akér hiszitek akár nem, Amerikában már 3-4 éve (de lehet, hogy régebben) szervezett valaki "embertőzsdét" - olyasmit, mint nálunk az állásbörzék, csak online, és rendes árfolyammal, mindennel, ami kell. Vezetőknek (Executive szint.) Nincs kéznél a linkje, de az biztos, hogy a Fast Company c. lapban jelent meg. (Belinkelem, ha vaalki megtalálja.)
Az üzleti információk kereskedelme mellett megoldatlan a személyzeti információk. munkatapasztalatok, azaz a referenciák internetes használata is. (Lőásd egy erre vonatkozó kisérlet: Referenciaszolgálat.
Tulajdonképpen annyi célra és annyiféleképpen használható fel egy webkettes keret (mint amilyen pl. a NetSzemle 2.0) amire csak akarjuk. Ezért viszont nem is célszerű külön hálózatbvan gondolkodni.
Aki egyszer pl. felvételt nyert és "útlevelet" (majd irok a szerepéről) egyszer mondjuk a Sziveségbank rendszerében, és ott az illetőért valaki vállalja a felelősséget, akkor nyugodtan be lehet engedni egy másik rendszerbe is (HEP, pl.) és forditva.
Ha mondjuk a legtágabb, legáltalánosabb rendszert Blogériának nevezem, akkor Blogéria minden VIP-tagja (azaz a referenciaszolgálat tagja) a többi szolgáltatásba is beléphet, amelyekben csak az a közös, hogy bizalmi alapon szerveződnek.
Mert hogy ez a legizgalmasabb része az üzleti életnek. Az, hogy hogy kezelik az információkat a vezetők és a dolgozók, mennyire lehet megbizni a szavukban, mennyire érdemes hallgatni rájuk, stb. A hitelességre épül(get) ez a program.
Hogy lehetne mindezt a sok dolgot egyetlen rendszerbe összevonni? Vagy nem kell, jó ez a passzport rendszer, mindegyik menjen csak külön. (Külön egyik sem halad, és egyikre sem jut elegendő figyelem még a részemről sem.)
(Ezt a cikket majd folytatom, a Referenciaszolgálat blogjába szánom.)