Mire jó neked, hogy blogot vezetsz?
Nekem:
Itt a kegkényelmesebb kommunikálni másokkal, méghozzá úgy, hogy tematizálni lehet a beszélgetést. Szemben a fórumokkal, itt egyértelmű hogy a blogért (a bejegyzésekért) én vagyok a felelős, bár éppen most készülök közös blog inditására is, elsőként a korrupcióról. Ahol fontos a "több szem többet lát", ott jól jön és egyszerű a közös blog.
De ezt a lépést ki is lehet hagyni, pláne ha valaki már gyakorlottan blogol. A következő lépés lehet - ugyanabban a témában - egy ning-oldal inditása, nagyon megkönnyiti az ember életét.
Kezdőlapom a http://startnap.com/netszemle2 - gyors, egyszerű, könnyű kezelni. Startnapokon tartom nyilván a legkülönbözőbprojecteket, igy pl. a felhasznált eszközöket vagy az összegyűjtött video-megosztókat. Ha még nincs, érdemes saját startnapod használnod!
Nagy előnye, hogy betelik és kénytelen az ember selejtezni vagy új lapot nyitni, igy a káosz sem alakul ki (olyan könnyen).
Azért egyszerűek az eszközök, hogy bárki tudja azokat használni és a figyelmünket minél inkább magára a tartalomra fordithassuk. Az a fejlövésem ugyanis, hogy a személyes tapasztalatokra érdemes vadászni, amelyből már eleve rengeteg van a neten, "csak" össze kell gyűjteni és rendszerezni, hogy amikor szükség van rá, akkor könnyen meg lehessen találni.
0. Szemle, értékelés, referencia. (Pl. NetSzemle.) Idővel, ahogy tovább nő az internetes tartalom, ez lehet a legfontosabb, mint ahogy most is a Google a király. (Tényleg, arra rájöttél már, hogy miért van szükség netszemlére vagy lap.hu oldalakra, ha egyszer mindent be lehet irni a Google-ba?)
1. Nekem a személyes tapasztalat az I. osztályú tartalom. Minden, ami velünk történik, egyes szám első személyben elmesélve. (Mindenki magáról ir, kivéve a gyerekeket és mindazokat, akik megnyilvánulni valamiért nem képesek. De nem tartozik ide pl. az, ha valaki nem magának, hanem pl. egy hozzátartozójának vagy parátjának kér segitséget.)
2. osztály a Vélemények, ezek is személyesek, és gyakran ezek is személyes tapasztalatokon alapulnak. A különbség az, hogy nem önfejlesztésre szolgálnak, mint - kimondva vagy kimondatlanul minden blogger -, hanem arról szólnak, hogy valaki másnak mit kéne csinálnia. Gondoljunk csak a politikai véleményblogokra.
A legjobb véleményblogokat gyűjtöm és a Blogszemlében is közreadom.
3. osztály: Szakmai blogok és szakmai tartalmak. Ezek az átláthatóság elvének megvalósulásai. Gondoljunk pl. az egyes szakmákat belülről bemutató orvosblogokra, ügyvédblogokra, rendőr blogokra, stb. vagy az egyes területeken mélyen felszántó szakmai blogokra, különösen a marketing, kommunikáció, önfejlesztés és online pénzkereset témákban.
Ez az a 3 fajta tartalom, amely jöhet a NetSzemlére és egyáltalán, amelyekre figyelni szeretnék, természetesen ezt is csak előre kiválasztott témában. (Mert hogy 2009 a hatékonyság éve.)
Az Állásvadászat könyv új kiadása (2010) már a tervek szerint arra épül, hogy a könyvbe bekerülnek az interneten összegyűjtött személyes tapasztalatok legjobbjai.
A többi internetes kommunikációs tipus tulajdonképpen nem érdekel.
Intimitás-szint szerinti csökkenő sorrendben és hasznos infok hiányában igyekszem elkerülni ezeket a kategóriákat, amelyek sajnos leggyakrabban fórumokon szoktak kiteljesedni. Emiatt jelenleg csak az ingatlanalapos és a pénzbehajtós fórumon vagyok aktiv.
IV. Másról beszélni, pletykálni, politizálni.
V. Panaszkodni, szidni a világot, közhelyekkel filozofálni stb.
VI. Vitatkozás.
VII. Személyeskedés (vádaskodás)
VIII. Kopizott tartalmak, kivéve, ha azokhoz valakinek személyes mondanivalója van (pl. egy kedvenc zene hallgatása közben szerzett élmények, vagy egy könyvismertetés)
IX. Minden egyéb (nem besorolható)
X. Módszertan (Meta-szint) - Kédezéstechnika, online eszközök és ezek alkalmazása, a keresés, a rendszerezés, a kivonatolás, a referálás és hasonló könyvtáros technikák.
(Ez nem egy tudományos felsorolás, hanem egy saját használatú eszköz amelyet az elmúlt hónapokban használtam a saját kapcsolataim és kommunikációs szokásaim elemzésére. Ja és nem vagyok kövekezetes!)
Egy blogon a számomra értékes tartalmakat is tudom gyűjteni, vagy ha azokat már rendszerezni kell, akkor egy-egy külön Ning-oldalon.
Jó még a blog nekem...
- dokumentálni, lásd pl. az ingatlanalapokkal kapcsolatos levelezést amely igy szépen egymás mellett kész vádirat a "rendszer" tarthatatlanságára: a leveleknek 10%-a az, amelyre egyáltalán érdemi választ kaptunk.
- jegyzetelni, pl. ha készülök egy cikkre, új témára, akkor nyitok egy külön blogot a számára
- szervezésre, feldatatok szétosztására, de erre már érdemesebb a Ning használata, lásd pl. az ingatlanalapok károsultjainak az oldalára. (Ez az oldal csak nekik van, ha a banki érdekvédelem érdekel, akkor a befész - készülő - oldalai lesz a neked való. Ide érdemes tagként is feliratkozni.
Szóval neked mire jó a blog?
Kifejezetten a személyes felhasználási tapasztalatok érdekelnek.