- Szinte soha nem tanácsos kemény kérdéssel indítani az interjút. Helyette inkább törd meg a jeget, mondd el, hogy ki vagy, mivel foglalkozol, miért pont őt kerested meg.
- Gyakran hasznos, ha a nyitókérdés olyan nyílt végű kérdés, amely lehetőséget nyújt arra, hogy az interjúalany kedvenc témájáról beszélhessen. Értékes segítség abban, hogy beszéltetni kezdje az alanyt, beszélgetős hangulatot teremtsen.
- Figyelj jól. Az interjúalany nyitottnak tűik, vagy inkább zárkózottnak? Mi az a téma, amit kerül? Ügyelj arra, hogy az interjú ne váljon parttalan beszélgetéssé, amit nem tudsz irányítani.
- Az előre megtervezett útvonalon vezesd végig alanyodat. Az egyik kérdés logikusan következzen a másikból. A keményebb kérdéseket 2-3 előkészítő kérdéssel vezesd be.
- Figyelj az alany beszédében azokra az utalásokra, amelyek olyan kérdéseket sugallnak, amelyekre te nem gondoltál. Állj készen a lehetőségre, hogy a téma, amelyet előzetesen kiválasztottál, nem megfelelő, vagy nem a legfontosabb. Maradj rugalmas. Lehet, hogy olyan sztorira bukkansz, ami jobb, mint amiért eredetileg jöttél.
- Egy pillanatra se feledd el, hogy amikor hazamész, meg kell írnod egy történetet. Miközben alanyod beszél, gondolj arra: mi lesz a lead-em? elegendő információm van ahhoz, hogy erre a lead-re egy cikket felépítsek?
- Ne habozz, ha zavarba ejtő kérdést kell feltenned. Csak azt tisztázd magadban, hogy tényleg szükséges-e ahhoz a témához, amiről írsz.
- Ne félj naiv kérdéseket feltenni. Te sem tudhatsz mindent, még akkor sem, ha alaposan felkészültél.
- Ha szükséges, tegyél fel olyan kérdéseket, amelyeknek csak az a célja, hogy beszéltesd az interjúalanyt, például: „Ezzel mire céloz?” vagy: „Miért van ez így?”
- Ne add fel a kérdést azonnal csak azért, mert az interjúalany azt mondja, hogy nem akar a témáról beszélni. Próbáld meg máshogy megfogalmazva újra feltenni. Ha nagyon fontos a válasz, és sehol máshol nem tudod megtalálni, akkor ajánld fel, hogy kikapcsolod a magnót vagy a kamerát, amíg elmondja.
- Néha a legjobb mondat akkor jön, mikor az interjúalany már azt hiszi, hogy az interjúnak vége. Amikor elpakolod a felszerelésed és elköszönsz, az interjúalany lazít, és gyakran mintegy mellékesen mond valami igazán fontosat.
Hogyan készítsünk interjút?
2008.05.06. 08:17 NetSzemle - Hiteles személyes tapasztalatok
Szólj hozzá!
Címkék: interjú
A bejegyzés trackback címe:
https://munkanaplo.blog.hu/api/trackback/id/tr97456063
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.