A BBC etikai kódexe fejezetekből épül fel, ezek a fejezetek pedig különböző alfejezetekre tagolódnak. Ezekben megtalálhatóak mindazok a tudnivalók, amelyekkel a médiában dolgozóknak tisztában kell lenniük.
A legfontosabb etikai normák:
- A BBC műsoraiban – a különleges esetek kivételével – a szereplő személyeket névvel is azonosítani kell
- Archív anyagot külön felirattal kell jelezni, vagy a szövegben utalni kell a használatára
- Balesetekről és katasztrófákról szóló beszámolókban alaposnak, vállalkozó szelleműnek, de egyúttal érzékenynek is kell lenni. Óvakodni kell a megtévesztésektől, és tekintettel kell lenni az áldozatokra és a hozzátartozóikra.
- A hatóságok különleges közleményeit általában a hírműsorokban kell leadni
- Befolyásos emberekkel történő műsorkészítésnél is a műsor szerkezetét az újságírói kritériumok alapján kell kialakítani. Higgadtan, udvariasan, elfogulatlanul, határozottan kell kezelni őket. Az elfogadhatatlan feltételeket vissza kell utasítani, ha szükséges le kell mondani az illető személy szerepeltetéséről.
- A kisebbségi kérdésekről történő tudósításokra is vonatkoznak az általános műsorkövetelmények. Törekedjünk a megszólalók széles körének meghallgatására. A kissebségek tagjait nem szabad mindig vagy túlnyomórészt kisebbségi szerepekben bemutatni. A bőrszínre és etnikai hovatartozásra, nemre, korra vagy korlátozott képességekre sohase hívjuk fel a figyelmet, hacsak nincs külön jelentősége.
- A BBC-nek arra kell törekedni, hogy a társadalom valamennyi tagját egyenlően szolgálja. Evégett ismerni kell ama társadalmi csoportok érzékenységét, amelyek általában is úgy érzik, hogy igazságtalanul bánnak velük vagy diszkriminációnak vannak kitéve.
- Gyermekek szerepeltetése esetén sohasem szabad kitenni őket megpróbáltatásoknak, nem válhatnak nevetségessé, nem használhatjuk ki őket. A gyermek csak a szülők, tanítási időben az osztályfőnök egyetértésével szerepelhet a műsorokban.
- A műsorvezetőknek, tudósítóknak és a műsorkészítő stáb tagjainak mindennemű kapcsolat tilos a műsorban szereplő termékekkel és vállaltokkal.
- A jótékonysági szervezetekkel foglalkozó műsorok csak riportok lehetnek és nem felhívások.
- A BBC műsoraiban a közreműködőkkel nyíltan, őszintén és udvariasan kell bánni. A BBC szerkesztőségi függetlenségét mindenkor meg kell őrizni, de a közreműködők nem érezhetnek olyasmit, hogy érdekeiket semmibe veszik, félrevezetik őket vagy rájuk erőltetik a szereplést.
- A BBC-ben a műsorkészítés legfontosabb szempontja a pártatlanság. A BBC pártatlan műsorai alapján a közönség ne legyen képes felmérni, hogy a tudósítónak vagy műsorvezetőnek mi a személyes véleménye a szóban forgó ügyről.
A BBC teremtette meg az objektív újságírás modelljét, újságírók nemzedékeinek mutatott példát. A BBC számára dolgozni maga volt a dicsőség, nem volt nehéz azonosulni a szervezet ethoszával. Ahogyan Nagy-Britanniának nincs írott alkotmánincs írott alkotmánya, úgy a BBC-nek sem volt írott szakmai, etikai kódexe. Természetesen léteztek lefektetett alapelvek, a pártatlanság, az objektivitás elve, de az összes többi felmerülő kérdésben a BBC munkatársaira volt bízva a döntés. A „hely szelleme” azonban olyan erősnek bizonyult, hogy írott szabályok nélkül is működött a rendszer. A „BBC-tudat” kialakítását és a szervezethez való kötődés elmélyülését elősegítette az intézmény – piacgazdasági viszonyok között meglehetősen szokatlan – foglalkoztatási szerkezete.
A rövid ideig tartó – néhány hónapos – próbaidő után az új kollegákkal életre szóló szerződést kötöttek, amely egzisztenciális biztonságot és nyugodt légkört teremtett az alkotó munkához. (A mai napig általános vélekedés a BBC-n belül, hogy az úgynevezett life-term contracttal szinte lehetetlen kirúgatnia magát az embernek). A BBC szellemiségét, műsorkészítői gyakorlatát generációról generációra adták tovább az alkalmazottak szinte érintetlenül, miközben a külvilág rohamos tempóban változott. A BBC alkalmazottak úgy szocializálódtak, hogy a lehető legjobb programokat kell készíteniük, az anyagiakra való tekintet nélkül.